استارتر
استارتر

Luna

Guest
#کنترل_ذهن برای #تقرب ۱۵

?عرض کردیم که خوبه انسان به طور مداوم تمریناتی رو برای کنترل ذهنش انجام بده.

?خیلی از افراد وقتی تمرینات رو انجام میدن احساس میکنن که واقعا نمیتونن تمرکز پیدا کنن

⭕️یا خیلی از افراد تلاش زیادی برای ترک گناه میکنن ولی نمیتونن

اینجا یه نکته مهم وجود داره که باید دقت بشه

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? ببینید برای خداوند متعال، #فرایند خیلی مهم تر از #نتیجه هست

تلاش و زحمتی که انسان برای رسیدن به خدا میکنه خییییلی مهم تر از نتیجه ایه که به دست میاد.

? یعنی ممکنه یه نفر صدها جلد کتاب بنویسه یا هزاران مدرسه بسازه و کار خیر انجام بده ولی در روز قیامت در کنار کسی قرار بگیره که توی عمرش فقط هزار تومن صدقه داده.

چون اون دومیه تمام تلاشش رو کرده و نهایتا همین شده.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? ممکنه یه نفر هر کاری کنه نتونه برای نماز شب بلند بشه

ولی درجش روز قیامت از کسی که هر شب برای نماز شب بلند میشده بالاتر باشه.

? ممکنه یه نفر روزی صد تا فحش هم بده ولی مقامش از کسی که ماهی یه دونه فحش میده بالاتر بره.

برای خدا این مهمه که انسان چقدر تلاش میکنه، همین.

✅ چون مثلا اونی که روزی صد تا فحش داده، میتونسته 200 تا فحش بده ولی توی صدموردش جلوی خودش رو گرفته و برای مبارزه با نفس تلاش کرده

⭕️ اما اونی که ماهی یه دونه فحش میده خیلی راحت میتونسته که جلوی خودش رو بگیره و همون یه فحش رو هم نده! ولی جلوی خودش رو نگرفته.
?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
?مثلا افرادی که طبع #صفراوی دارن به طور طبیعی زود #عصبی میشن، ولی افرادی که #بلغمی هستن به این راحتیا عصبی نمیشن

? اونوقت روز قیامت اگه یه بلغمی به خدا بگه خدایا دیدی من عصبی نشدم توی فلان اتفاقات!?

? خداوند میفرماید خب تو هنری نکردی! تو کلا عرضه ی عصبی شدن رو نداشتی معلومه که عصبی هم نمیشدی! پس ثواب خاصی هم نداری.

? ولی کسی که طبع صفراوی داشته باشه روز قیامت میاد با شرمندگی میگه خدایا ببخشید که من روزی ده بار عصبی شدم...

✔️ خداوند میفرماید نه عزیز دلم... اتفاقا من میخوام بهت ثواب فراوانی بدم...❤️

درسته که تو روزی ده بار عصبی میشدی ولی من دیدم که چند بارش رو هم "به خاطر من" از هوای نفست گذشتی و تلاش کردی که عصبی نشی

آفرین به تو...?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? امام رضا علیه السلام میفرماید که اگه دیدی یه نفر گناه نکرد #فریبش رو نخور! ممکنه که اصلا عرضه ی گناه کردن رو نداشته باشه!

? خیلی جالبه. واقعا توی دنیا نمیشه که کسی رو به راحتی قضاوت کرد.

⭕️ نه اونی که مثلا مذهبیه نمیشه گفت که خیلی آدم خوبیه و نه اونی که غیر مذهبی هست میشه گفت که آدم بدیه!
?
اون چیزی که مهمه #تلاش انسان هست و بس!

⭕️ مثلا کسی که توی حوزه علمیه میره و ریش میذاره واقعا هنری نکرده ولی اگه کسی در محیطی باشه که همه ریششون رو میزنن ولی این "به خاطر اطاعت امر خدا" ریش میذاره واقعا هنر کرده

این رو خدا میخره...

استارتر
استارتر

Luna

Guest
⭕️ یا خانمی که توی خانواده ای به دنیا اومده که همه حجاب داشتن خب این هنری نکرده اگه حجاب داشته باشه و طبیعتا خدا امتحاناتی از جنس متفاوت ازش خواهد گرفت.

✔️ ولی اگه یه دختری توی خانواده ای بزرگ شده باشه که اهل حجاب نیستن اما اون دختر حجاب رو انتخاب کنه حالا انتخابش ارزشمند هست..

????اینجا هست که تمام کائنات و فرشته ها تمام قد می ایستن و تشویقش میکنن...
?????????

دیگه این موضوع رو خودتون به همه مسائل زندگی تعمیم بدید.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? توی بحث کنترل ذهن هم همینطوره. شما تمرینت رو بکن.

✅ ممکنه یه نفر دو روز تمرین کنه و به نتیجه برسه، یه نفر هم یک ماه یا یه سال تمرین کنه و به نتیجه برسه؛ اصلا ممکنه یه نفر هیچ وقت نتونه ذهنش رو کنترل کنه

✔️ در هر صورت کسی که تلاش بیشتری میکنه اجر بیشتری هم میبره.

✅ کلا هر کسی در هر درجه ای از مقامات معنوی قرار داره، همیشه باید امیدوار به آینده و فضل خداوند متعال باشه.

باید مراقب باشید که شیطان نامرد این وسط نیاد و نا امیدتون کنه.

? مهم ترین اسلحه ی مومن، #امیدواری به خداوند هست.

مراقب باشید ابلیس رجیم، این اسلحه رو ازتون نگیره...☺️

استارتر
استارتر

Luna

Guest
#کنترل_ذهن برای #تقرب 16

? طبیعتا اگه غذای زیادی در اختیار انسان باشه بعد آدم بخواد زیاد غذا بخوره خب به ضررش هست و بیمار میشه. درسته؟

? اگه وسیله حمل و نقل زیاد باشه و آدم دیگه پیاده روی و ورزش نکنه و همش با ماشین جابجا بشه اینم درست نیست.

? هر چیزی اگه زیاد بود که آدم نباید زیاد ازش استفاده کنه!

استارتر
استارتر

Luna

Guest
⭕️ به همین ترتیب اگه توی جامعه "وسایل جلب توجه" زیاد باشه و آدم بخواد از همه چیزایی که توجهش رو جلب میکنه استفاده کنه درست نیست.

⭕️ الان مثلا تلویزیون یه عامل جلب کننده توجه هست.

? و از تلویزیون جلب توجه کننده‌تر، عوامل دیگه ای هستند که درسیستم «اَندروید» خودشون رو نشون میدن.

"شبکه های اجتماعی" مثل تلـگرام و اینستاگرام و توییتر و ... دارن شبانه روز توجه ما رو به خودشون جلب میکنن.

⭕️ نامردها یه مسابقه ی وحشتناک و زشتی رو که اصلا مناسب شخصیت انسان نیست با همدیگه گذاشتن برای جلب توجه مردم.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? بله پرخوری در جامعه ما چیز بدی هست. کسی که مدام چیز بخوره همه سرزنشش میکنن و میگن چقدر شکم باره هست!
?
خود آدم وقتی زیاد بخوره اعصابش خورد میشه!

? ولی پُر توجُّه کردن به چیزایی که توجُّه انسان رو به خودشون جلب می‌کنن هنوز توی جامعه‌ی ما بد نشده!

❌ در حالی که بَدیِ این که انسان رو مدام توجُّهش رو جلب کنند به این چیز و اون چیز، خیلی بیشتر از بَدیِ پُرخوریه!

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? ما در جامعه‌مون، الآن شرایطی پدید اومده که عوامل مختلفی برای سرگرمی ما، یعنی جلب توجُّه (یک توهین بزرگ به انسان)، ایجاد شده.
?
اصلاً زیاد نباید انسان در فضایی قرار بگیره، که دیگران توجُّه او رو جلب کنند.

⭕️ این که می‌شینی توی ماشین زودی هم رادیو رو روشن می‌کنی، یعنی چی؟

یعنی یالّا یکی توجُّه من رو به یه چیزی جلب بکنه ببره ببینم؟!

❌❌❌

این یه نوع زندگی برده وار هست....

استارتر
استارتر

Luna

Guest
⭕️ و حتی اینکه توی مسائل معنوی هم یه نفر باشه که هی توجه تو رو جلب کنه تا حال معنویت خوب باشه اینم بده

? حتی اگه کانال تنهامسیر آرامش هم باشه و شما تا وقتی حالت خوبه که این کانال رو میخونی! اینم درست نیست.

✔️ یه وقت، دوستان فکر نکنن ما می‌خوایم مغازه‌های دیگران رو تعطیل کنیم و دکِّه‌ی کوچولوی خودمون رو رونق بدیم، نه، این هم خوب نیست.

معنویت انسان باید حاصل "سبک زندگی صحیحش" باشه. حاصل عبادات نیمه شبش باشه.

✅ بهترین لحظات عبادت، سحره، که نه نماز جماعته، نه موعظه‌کننده‌ای، نه روضه‌خونی دَمِ دستته، نه دعاخونی...

استارتر
استارتر

Luna

Guest
خودت هستی و خودت...

حالا خودت ببین چیکاره‌ای؟

اون لحظات تعیین کُننده‌ست.

? اگه یه مجلس معنوی خوبی هم رفتی بعد باید بری اونجا سر سجاده بِگی‌حالا من چی دریافت کردم؟ ☺️

حتّی از پای این کانال هم مستقیم بِری، خیلی عبادتت میاد،?

ولی نه، بگیر بخواب، بعد حالا بلند شو، حالا چی توی ذهنت مونده؟

- والّا چیزی نمونده جز خمیازه!?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? خب الآن هر چی خودت داری،الآن خودت برای خودت روضه بخون،
خودت برای خودت مُناجات بخون.

خودت... خودت... توجُّه خودت رو به یه چیزی جلب کُن.☺️

بخواب اوّل، بَعد بیدار شو.?

? نه اینکه وقتی سیر خوابیدی بیدار بشی! اتفاقاً سَحَر بیدار شو.

خب حالا به چی فکر می‌کُنی؟

هیچی به این که بخوام برگردم بخوابم!?

خب، حالا اگه تونستی به یه چیزی فکر کنی دُرُسته...?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
روانشناس‌ها که رسماً دارن میگن

? اگه کسی زیاد تلویزیون نگاه کُنه خِرِفْتْ میشه!?

? ترجیحاً بعضی وقت‌ها اخبار رو هم که لازم داری، از رادیو گوش بِده.

حتّی شما از #رادیو بخوای داستان گوش بِدی، بهتر از اینه که از تلویزیون سریال نگاه بکنی.

? یه مقدار فعالیَّت ذهنیت بیشتره، می‌دونی؟

✅ بالآخره فقط #صدا می‌شنوی، بقیه‌ش رو #خودت تولید می‌کُنی توی ذهنت،

ذهن اونقدر #تنبل نمیشه.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? کسی هم که زیاد مراجعه می‌کُنه به اینترنت و شبکه های اجتماعی، بیماری‌هایی شبیه بیماری #اعتیاد اسمش رو می‌گذارن.

بعد علامت این اعتیاد رو هم ذکر می‌کُنن که چه صدماتی به انسان می‌زنه.

? روانشناس‌ها کاری به رابطه‌ی تو با خدا ندارن.

روان‌شناس‌ها زیاد دنبال این نیستند که تو استعدادِ بهره‌وری، بهره‌برداری از ذکر خدا رو چقدر پیدا می‌کنی.

? برای یک زندگی حداقلّی میگن خودت رو نابود کردی....

استارتر
استارتر

Luna

Guest
? روان‌شناس‌ها که خیلی از موسیقی‌ها رو حرام نمی‌دونن، چون اونها یه زندگیِ حداقلّی برای تو می‌خوان.

ولی اگه عُلمای اخلاق بیان، خیلی از موسیقی‌ها رو هم برات حرام می‌دونن.

? میگن صبر کن ببینم انگار "خیلی توجُّه تو رو جلب کرد...."
?
اصلاً چرا او توجُّه تو رو جلب کُنه؟
"چرا یه عامل بیرونی؟"

✅ دین رسماً از ما می‌خواد #کنترل_ذهن خودمون رو به دستمون بگیریم....

استارتر
استارتر

Luna

Guest
آموزش های دینی، خییییلی عمیق تر و حساب شده تر از اونی هست که فکرش رو میکنیم...

? سعی کنیم تمرین کنیم کسی نتونه به سادگی توجه ما رو به خودش جلب کنه...

بالا