تاریخچه‌ عیدی دادن

Choi mary

مدیر
داستان جدید شروع کردم
خوشحال میشم افتخار همراهیت داشته باشیم
خواهش میکنم گلم افتخار از ماست امروز در جریان که بودی حال و حوصله نداشتم وگرنه تگت رو دیدم حتما باهاتون همراه میشم

استارتر
استارتر
لیییییییلا

لیییییییلا

⭐کاربر طلایی⭐
بله دستم سبکه مامانم همیشه از من یا خواهر کوچیکم سفته میگیره منم از وقتی ازدواج کردم لای قران برای خانواده ام سفته میزارم

از اون موقع ما عید نوروز رو داریم؟
از قبلش بوده، ولی عیدی دادن رو نه، عیدی دادن از همون اول نبوده،
مثلا ابوریحان بیرونی تو خاطراتش گفته بود زمانیکه عید میشد، مردم به هم نیشکر عیدی میدادن،

استارتر
استارتر
لیییییییلا

لیییییییلا

⭐کاربر طلایی⭐
بله دستم سبکه مامانم همیشه از من یا خواهر کوچیکم سفته میگیره منم از وقتی ازدواج کردم لای قران برای خانواده ام سفته میزارم

از اون موقع ما عید نوروز رو داریم؟
جالبه 🧐 اولین بار می‌شنوم سفته عیدی میدن، معمولاً سفته برای ضمانت و ..... استفاده میشه که میزارن اجرا، پول نقد نیست، جالبه

Choi mary

مدیر
از قبلش بوده، ولی عیدی دادن رو نه، عیدی دادن از همون اول نبوده،
مثلا ابوریحان بیرونی تو خاطراتش گفته بود زمانیکه عید میشد، مردم به هم نیشکر عیدی میدادن،
مامانم میگه زمان پیامبر هم بوده ولی نمی دونم اون زمان قبلتر بوده یا زمان ساسانی

Choi mary

مدیر
جالبه 🧐 اولین بار می‌شنوم سفته عیدی میدن، معمولاً سفته برای ضمانت و ..... استفاده میشه که میزارن اجرا، پول نقد نیست، جالبه
خب اینم سفته پر روزی بودن امسال هست دیگه 😍
مردم اعتقاد دارن اگه اول سال از یه فرد دست سبک بهشون پول بده تا آخر سال دستتشون پر پول میشه یا بازاری ها هم اعتقاد دارن اول روز فروششون هر طور باسه تا اخر روز همونه جاله که نشنیدی توی تبریز که خیلی مرسومه

والریا

⭐⭐سوپر استار⭐⭐
به نام خدا
۱ من خودم نیازمندم به خدا😪
۲ چشممون به خداست کسی سر کیسشو شل نمیکنه😂

استارتر
استارتر
لیییییییلا

لیییییییلا

⭐کاربر طلایی⭐
مامانم میگه زمان پیامبر هم بوده ولی نمی دونم اون زمان قبلتر بوده یا زمان ساسانی
ساسانی قبل پیامبر بود، زمانیکه ساسانی ها حکوم ت میکردن قبلترش حتی،
ولی میتونی اینو بگی کدوم پادشاه ساسانی با زمان پیامبر هم‌ دوره بوده، خسرو پرویز بود، بعد مرگ خسرو پرویز شیرویه شد پادشاه، تا زمانیکه خسرو پرویز بود ایران آروم بود و اقتدار داشت، اما زمان شیرویه حکوم ت داری ضعیفی داشت و مردم رو ناراضی کرد از خودش برای همینم تو این زمان بود که اعراب حمله کردن به ایران، همون زمان پیامبر

استارتر
استارتر
لیییییییلا

لیییییییلا

⭐کاربر طلایی⭐
خب اینم سفته پر روزی بودن امسال هست دیگه 😍
مردم اعتقاد دارن اگه اول سال از یه فرد دست سبک بهشون پول بده تا آخر سال دستتشون پر پول میشه یا بازاری ها هم اعتقاد دارن اول روز فروششون هر طور باسه تا اخر روز همونه جاله که نشنیدی توی تبریز که خیلی مرسومه
آخه اجی سفته چیزیه که درسته به خانواده میتونی اعتماد کنی، ولی به همکار و ... نمیشه اعتماد کرد سفته چیزیه که طرف می‌تونه باره اجرا و برات دردسر بشه،
اما شنیدم مثلاً طرف شده پنجاهی نو میده میگه برای رزق و روزی،

آسمون تاریک

⭐کاربر طلایی⭐
بزمان هرمز دوم - شاه ساسانی در سال 304 میلادی ، رسم دادن سکه به عنوان عیدی آغاز شد.بر اساس کتب تاریخی ایران باستان داریوش دوم به مناسبت نوروز، در سال 416 پیش از میلاد دستور داد تا سکه زرین ویژه ای را ضرب کنند . این سکه دارای طرحی بود که سربازی در حال تیراندازی با کمان را نشان می داد. این رسم به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی مردم آرام آرام جای خود را به هدایای سنتی و کشاورزی داد

سوال:
۱) به کیا عیدی میدید؟
۲) کی بهتون عیدی میده؟
به کوچولو های فامیل عیدی میدم(وظیفه عیدی دادن با منه😂🤝)
از فک و فامیلا عیدی میگیرم
زیاد نیستن

بالا