طرز تهیه شوربای قیمه ریزه خوشمزه بختیاری

آیلا

⭐⭐⭐ملکه⭐⭐⭐
طرز تهیه شوربای قیمه ریزه غذای سنتی و خوشمزه چهار محال بختیاری

مواد لازم
۴ نفر
300 گرم سبزی شامل تره اسفناج جعفری و خیلی کم ترخون
200 گرم گوشت چرخ کرده
3 حبه سیر
3 عدد پیاز متوسط
1 ق غ خ سر پر نعنا
1 پیمانه برنج
نمک فلفل زردچوبه با توجه به ذائقتون
مراحل تهیه
مرحله 1
با سلام ضمن تشکر از مربی مهربون ابتدا برنجو با کمی نمک خیس کنید حداقل بگذارید ۱ ساعت خیس بخوره

مرحله 2
بابت کوفته ریزه ابتدا یک عدد پیاز را رنده ریز کرده و آب آن را بگیرید و به گوشت اضافه کنید سیرهاتونو هم رنده کنید و به گوشت اضافه کنید کمی نمک و فلفل به گوشتتون اضافه کنید و چون مربی من از عشایر بختیاری بود بهم گفت مقداری آویشن هم اضافه کن که من این کارو کردم و با هم ورز دادم و حدود ۱۲ ساعت گذاشتم داخل یخچال موند و بعد با کف دست به اندازه توپ های کوچولو درشون آوردم

مرحله 3
یکی از پیازها را خلالی خرد کنید و تفت بدین و بهش کمی نمک و فلفل و زردچوبه بزنین و یه تفت بدین که بوی خامیه زردچوبه از بین بره و بعد برنج رو اضافه کنید و مقداری آب بریزید و همزمان کوفته ریزه هاتونو بریزین و بذارین حدودا نیم ساعت تا چهل دقیقه بجوشه

مرحله 4
سبزیتونو که از قبل پاک کردین و شستین و خشک کردین و خرد کردین رو اضافه کنید و درب قابلمه رو نبندین که سبزیتون سیاه میشه و اجازه بدین که سبزیتون بپزه (حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت زمان میبره) هرجا احساس کردین آب کمه میتونین بهش آب اضافه کنید اگر آب جوش باشه بهتره ولی میتونین از آب با دمای معمولی هم استفاده کنین
مرحله 5
همزمان با پخت شورباتون یه دونه پیاز باقی مونده رو خلالی کنید و حسابی سرخ کنید تا طلایی بشه نکته اینکه من یه کوچولو زردچوبه هم به پیاز میزنم تا خوش رنگ تر بشه و وقتی پیازتون سرخ شد از ماهیتابه به یه ظرف دیگه منتقلش کنید و با روغنش نعناتونو سرخ کنید و اتفاقا به نعنا هم یه کوچولو زردچوبه میزنم اینجوری خیلی خوشرنگ تر میشه
مرحله 6
شوربای کوفته ریزه شما آمادست این شوربا رو با ماست و یا آبلیمو میتونین میل کنین نوش جانتون
مرحله 7
در پایان شوربا یعنی آشی که معمولا برنج و سبزی داره. توضیح تکمیلی اینکه "با" به تنهایی معنای خورش هم میده و کلمه "شلم شوربا" رو وقتی به کار میبریم که همه چیز قاطی پاتی شده و شوربا یعنی آشی که ترکیب شده از چند تا چیز. میتونین تو نت سرچ کنین و معنای دقیقترش رو متوجه شین.

Û±Û·_Û²Û³_Û³Û·_.jpg

بالا