صبحی باقرآن (روزبیست و سوم،ص۲۳)

• شروع کننده موضوع هاله
  • تاریخ شروع

هاله

Guest
?قرائت امروز تقدیم به روح بزرگوارشهید مصطفی بختی?

1655006278256.png

???????????????

1655006334000.png

استارتر
استارتر

هاله

Guest

درسی از صفحه بیست و سوم قرآن کریم

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «فَاذْکُرُونی‏ أَذْکُرْکُمْ»1 (پس مرا به یاد آرید تا به یادتان بیاورم‏)
«ذکر» در مورد انسان گاهی در مقابل غفلت قرار مى‏گیرد و غفلت عبارت است از نداشتن علم به علم؛ یعنى اینکه ندانم که میدانم. گاهی هم ذکر در مقابل نسیان استعمال مى‏شود و نسیان عبارت است از اینکه علم به‌کلی از ذهن زایل شود.2
ولی این دو معنی در مورد خداوند صحیح نیست؛ زیرا غفلت و نسیان از ساحت خداوند متعال به دور است.

در مورد اینکه مراد از کلام خداوند از «فَاذْکُرُونی‏ أَذْکُرْکُمْ» چیست، تفاسیر مختلفی واردشده است.
مرحوم شیخ طوسی چهار معنی را برای این عبارت آورده است:
اول: «اذکرونی بطاعتی أذکرکم برحمتی»: با اطاعت کردن من را به یاد آورید تا رحمتم را بر شما نازل کنم.
دوم: «اذکرونی بالشکر أذکرکم بالثواب»: با شاکر بودن من را به یاد آورید تا به شما ثواب بدهم.
سوم: «اذکرونی بالدعاء أذکرکم بالاجابة»: با دعا کردن من را به یاد آورید تا دعایتان را اجابت کنم.
چهارم: «اذکرونی بالثناء بالنعمة أذکرکم بالثناء بالطاعة»3

در روایتی از رسول خدا صلی‌الله علیه وآله نیز چنین آمده است:
«اذْکُرُونِی بِالطَّاعَةِ وَ الْعِبَادَةِ أُذَکِّرْکُمْ بِالنِّعَمِ وَ الْإِحْسَانِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الرِّضْوَانِ»4
با اطاعت و عبادت مرا به یاد آورید تا شما را با نعمت‏ها و احسان و رحمت و رضوان به یاد آورم.

پی نوشت:
1. سوره بقره، آیه 152
2. المیزان فی تفسیر القرآن، ج‏1، ص: 339
3. التبیان فی تفسیر القرآن، ج‏2، ص: 31
عدة الداعی و نجاح الساعی؛ ص 253

Mamane matin

Guest
روحشون شاد ?
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم??

مآهور

Guest
اللّهُمَّ صَلِّ عَلیٰ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُم?

???

frs

Guest
سلام من همه صفحه ها رو خوندم الان نگاه کردم دیدم زده جز ٢ چقدر خوشحالم که به همین راحتی با روزی دو دقیقه . حتی کمتر جز ١ ختم شد??
اصلا یه وضعی روحیه گرفتما??

استارتر
استارتر

هاله

Guest
سلام من همه صفحه ها رو خوندم الان نگاه کردم دیدم زده جز ٢ چقدر خوشحالم که به همین راحتی با روزی دو دقیقه . حتی کمتر جز ١ ختم شد??
اصلا یه وضعی روحیه گرفتما??
وااای راس میگی اصلا حواسم نبود چون بر مبینا من جز دورو برداشته بودم صفحه۴۱ختم میشد اصلا حواسم نبود منتظر بودم صفحه۴۱ برسه اعلام کنم جز یک تازه ختم شده????

frs

Guest
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم?
اللهم عجل لولیک الفرج به ابروی حضرت عباس?
اللهم ارزقنا شفاعت الحسین یوم الورود ?

اللهم ارزقنا زیارت الحسین فی دنیا و الاخرت?

اللهم اشف کل مریض?

استارتر
استارتر

هاله

Guest
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم?
اللهم عجل لولیک الفرج به ابروی حضرت عباس?
اللهم ارزقنا شفاعت الحسین یوم الورود ?

اللهم ارزقنا زیارت الحسین فی دنیا و الاخرت?

اللهم اشف کل مریض?
❤️?

frs

Guest
وااای راس میگی اصلا حواسم نبود چون بر مبینا من جز دورو برداشته بودم صفحه۴۱ختم میشد اصلا حواسم نبود منتظر بودم صفحه۴۱ برسه اعلام کنم جز یک تازه ختم شده????
روحش شاد
ولی خیلی چسبید یهویی که دیدم? چشمم که افتاد گفتم عههههه جز ٢

بالا