جوانمرد : توصیه‌هایی به خانمهای باردار/آثار انس مادر با قرآن و نماز شب در شخصیت و ظاهر کودک

وضعیت
این موضوع قفل شده است

پسر_جوانمرد

⭐کاربر فعال⭐
ارسال ها
300
جنسیت
آقا
سلام کاربران محترم

@پسر_جوانمرد سعی میکنه اگه مطلبی در وبلاگ جدیدش به آدرس worldbook.blogix.ir منتشر میکنه در سایت مادران هم تاپیکش رو بزنه.مطالب هم کپی از سایتهای مختلف مخصوصا خبریه با ذکر منبع منتشر میکنم.در وبلاگم هر مطلبی پست میذارم و کپی هستش اخلاق و شرع حکم میکنه منبع رو ذکر کنیم.ان شاءالله که مفید واقع بشه و به درد بخوره. جوانمرد که در قید و بند عناوین کاربری طلایی و برتر و.. نیست و اصلا برام مهم نیست حتی برای پول هم حاضر نیستم در هر تاپیکی پست بذارم.بیشتر دوست دارم پستی بذارم که کمک کننده و راهگشا و یا مفید باشه.وبلاگی که در امضامه برای ارتباط با کاربرانه مخصوصا بالای صفحه وبلاگم قسمت تماس با من که مثل چالش ناشناس میتونید به صورت یکطرفه مطلب ،انتقاد،سوال و پیشنهادی دارید مطرح بفرمایید.اسم کاربری هم نگفتید مهم نیست و احتیاجی هم نیست ایمیل واقعیتون رو در قسمت تماس با من بگید.هر ایمیلی حتی چرت و همینجوری بنویسید و پیام بدید قبول میکنه و پیام ارسال میشه در قسمت پیامهای وبلاگم و میتونم بخونم و لازم شد اینجا تاپیک میزنم جواب میدم.ضمنا برای این اسمم رو در عنوان تاپیک می نویسم اونایی که بدشون میاد با دیدن اسم نیان به تاپیکای من، هم بعضیا که میخوان به تاپیکای من دسترسی داشته باشن با سرچ اسم پسر_جوانمرد یا جوانمرد در قسمت سرچ سایت، سریعتر به تاپیکای من دسترسی داشته باشن.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تلاوت قرآن، حفظ وضو، ادای نماز شب، حضور در مجلس اهل بیت(علیه السلام) و صله رحم آدابی هستند که موجب سلامت روان مادر و جنین شده و آثاری بر ظاهر و شخصیت جنین دارند.تربیت کردن و زمینه‌سازی برای آرامش کودک نه از دوران هفت سالگی شروع می‌شود، نه سه سالگی و نه چند ماهگی. در حدیث و روایت‌های زیادی به اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی و روانی مادر باردار اشاره شده است که نشان می‌دهد این دوران نه فقط برای مادر، بلکه برای فرزند او هم بسیار مهم و تأثیرگذار است.

در واقع اضطراب یا آرامش روانی مادر در دوران بارداری به جنین او منتقل شده و هر دو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس برای اینکه مادر و کودک او، هر دو، در آرامش و سلامت روحی و جسمی باشند باید هم مادر و هم اطرافیان او مواردی را در نظر داشته و رعایت کنند.

خبرنگار ما در گفتگویی که با دکتر فاطمه سلیمانی، استاد حوزه و کارشناس اسلامی، انجام داده به بررسی توصیه‌های دینی به مادران در ایام بارداری پرداخته است. آن طور که این کارشناس اسلامی توضیح می‌دهد، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «و اتقوا الله الذى تسائلون به و الارحام» در تفسیر مجمع البیان به نقل از امام باقر علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرموده‌اند: «معناى تقواى از ارحام این است که از قطع رحم بپرهیزید.»

باید توجه داشت که چنین دستوری به طور مطلق آمده و افرادی که گمان می‌کنند در دوران بارداری نباید با دوستان و اقوام رفت و آمد داشته باشند، کاملا در اشتباه هستند. همچنین شرکت در مجلس اهل بیت علیهم السلام و همچنین مشرف شدن به اماکن زیارتی بسیار مهم و موثر خواهد بود. در عین حال ریختن اشک در این مراسم و هیئت‌ها هم موردی است که نباید آن را فراموش کرد. چراکه قطره اشکی برای امامان معصوم علیهم السلام ریخته می‌شود، عامل تزکیه نفس و سلامت روح و روان مادر و کودک او خواهد شد.

همنشینی با آیه‌ها

یکی از مواردی که در دین اسلام بارها مورد تاکید قرار گرفته، این است که خانمی که فرزند در راه دارد، تلاوت قرآن را فراموش نکند. انس با قرآن کریم در این دوران چه آثاری بر روان مادر و فرزند او دارد؟

همین طور است. در کتاب بحار الانوار به نقل از امام صادق علیه السلام نوشته شده که آن حضرت فرمودند: «خواندن سوره‌های مبارکه مریم و محمد در دوران بارداری مفید است.» بعضی از حدیث شناسان این روایت را این طور تفسیر کرده اند که اشاره حضرت از سوره مریم به دختر بودن جنین است و مقصود از سور محمد، پسر بودن او است.

به عبارت دیگر باید توجه داشت که تلاوت هر دو سوره تأکید شده، مربوط به هر دو جنس دختر و پسر است. همچنین مادر باید در تلاوت این سوره‌ها و همچنین ختم قرآن کریم تداوم و استمرار داشته باشد. زیرا در مورد اینکه چه سوره‌هایی از قرآن کریم برای سلامت مادر و نفس جنین و همچنین آسان بودن بارداری و وضع حمل مفید است، روایت‌های متنوعی نقل شده است.

حفظ وضو و نماز شب

نکته دیگری که در کتاب بحار الانوار به نقل از امام باقر و امام صادق علیهما السلام بر آن تأکید شده، این است که خانم‌های مسلمان سعی کنند در طول مدت بارداری تا حد امکان دائم‌الوضو باشند. درواقع وضو داشتن نوعی آمادگی برای تقرب به سوی خداوند محسوب می‌شود و روح و نفس مادر و جنین او را نورانی و روشن می‌کند.

خواندن نماز شب هم نکته دیگری است که برای سلاکت نفس و آرامش روحی خانم باردار مفید محسوب می‌شود. در روایت‌های متعددی به نقل از امام باقر و امام صادق علیهما السلام، به جا آوردن نماز شب به زنان باردار توصیه شده است.

صله رحم یعنی آرامش خاطر

چه روش دیگری برای تمدد اعصاب و آرامش خاطر مادر در این دوران وجود دارد؟


دوران بارداری به طور معمول حدود نه ماه زمان می‌برد تا اینکه نوزادی متولد شود. در این مدت خانم باردار نمی‌تواند و البته نباید رفت و آمدهای خود با خانواده و اقوام را قطع کند به این بهانه که توانایی جا به جا شدن را ندارد و یا اینکه همسرش چنین اجازه‌ای به او ندهد.

نکته قابل توجه این است که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «و اتقوا الله الذى تسائلون به و الارحام» در تفسیر مجمع البیان به نقل از امام باقر علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرموده‌اند: «معناى تقواى از ارحام این است که از قطع رحم بپرهیزید.» باید توجه داشت که چنین دستوری به طور مطلق آمده و افرادی که گمان می‌کنند در دوران بارداری نباید با دوستان و اقوام رفت و آمد داشته باشند، کاملاً در اشتباه هستند.

بنابراین برقراری صله رحم در دوران بارداری هم باید همچنان ادامه داشته باشد، چراکه در ایجاد روحیه مادر بسیار مؤثر است. در این شرایط همسر و اقوام او باید مراقب باشند تا شرایطی را ایجاد نکنند که او را دچار ترس، اضطراب با شوک عصبی کنند.

از طرف دیگر ابتلا به افسردگی در طول دوران بارداری و بعد از وضع حمل، موضوعی است که بسیاری از خانم‌ها با آن مواجه می‌شوند.

در این خصوص باید دانست که رفت و آمد با دوستان و آشنایان، احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد و تا اندازه ای می‌تواند سلامت روحی و روانی او را تضمین کند. البته این مورد در کنار تلاوت مداوم قرآن کریم نقش پررنگ‌تر و مؤثرتری خواهد داشت.

شرکت در مجلس اهل بیت علیهم السلام

در موراد بسیار زیادی به خانم‌های باردار توصیه شده است که در مجالس امامان معصوم علیهم السلام شرکت کنند و تا حد امکان به آنها ابراز ادب و ارادت کنند. دلیل این توصیه اکید چیست؟


شرکت در مجلس حضرت سید الشهدا امام حسین علیه السلام و همچنین مشرف شدن به اماکن زیارتی بسیار مهم و موثر خواهد بود. در عین حال ریختن اشک در این مراسم و هیئت‌ها هم موردی است که نباید آن را فراموش کرد. چراکه قطره اشکی برای امامان معصوم علیهم السلام ریخته می‌شود، عامل تزکیه نفس و سلامت روح و روان مادر و کودک او خواهد شد.

رفتن به زیارتگاه برای مادری که باردار است بسیار توصیه شده؛ چراکه حتی نگاه به ضریح مطهر امامان معصوم و نواده‌های پاک و بزرگوار آنها علیهم السلام هم در زیبایی باطن مادر و جنین اثر زیادی دارد که طبیعتا منجر به زیبایی ظاهر و صورت جنین می‌شود و این زیبایی‌ها عمدتاً پایدار است. در عین حال همان آرامشی که مادر در اثر حضور در این مکان‌ها دریافت می‌کند، جنین هم از آن آرامش برخوردار خواهد شد.

منبع: تسنیم
 

وضعیت
این موضوع قفل شده است
بالا