بدون اجازه پدر میشه ازدواج موقت کرد ؟ ?

• شروع کننده موضوع ملیحه
  • تاریخ شروع

ملیحه

Guest
آیا صیغه موقت بدون اجازه پدر امکان دارد

علاوه‌بر اینکه رضایت پدر برای ازدواج دختر باکره در خصوص ازدواج دائم، ضروری است در مورد ازدواج موقت یا صیغه نیز رضایت پدر، یکی از شرایط صحت صیغه موقت است و به‌جز در مواردی خاص، اصولا بدون گرفتن رضایت یا اجازه پدر نمی‌توان عقد موقت یا صیغه منعقد نمود.

شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر

صیغه موقت، بدون اجازه پدر برای دخترانی که باکره یا دوشیزه نیستند بلامانع است. این افراد برای عقد موقت، نیازی به رضایت پدر و جد پدری خود ندارند. به عبارت دیگر شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر را دارا هستند. لذا یکی از شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر، آن است که دختر دوشیزه نباشد.

همچنین دخترانی که پدر یا جد پدری آن‌ها فوت کرده است، برای ازدواج موقت یا صیغه نیازی به اخذ رضایت دیگران از قبیل مادر، عمو، برادر یا سایر افراد را ندارند.

اجازه پدر برای ازدواج

از دیگر شرایط صیغه موقت، بدون اذن یا اجازه پدر، حالتی است که دختر ولی قهری (پدر یا جد پدری) نداشته باشد. دراین‌صورت می‌تواند با مراجعه به دفتر ازدواج و خواندن صیغه گواهی ازدواج موقت دریافت نماید یا اینکه عقد نکاح موقت شفاهی بخوانند.

لازم به ذکر است که گاهی پدر بدون دلیل موجه از دادن اجازه ازدواج به دختر خود مضایقه می‌نماید و در این حالت دختر در عسر و حرج ناشی از تجرد قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که همچون ازدواج دائم ولایت قهری پدر، از وی ساقط می‌شود. دختر می‌تواند با مراجعه به دادگاه، اجازه ازدواج بگیرد. هر چند که دادگاه‌ها معمولا برای صدور اجازه ازدواج موقت دختر باکره، سخت‌گیری می‌کنند. لذا می‌توان گفت یکی‌ دیگر از شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر اجازه گرفتن از دادگاه است.

آیلا

Guest
میری یا میای ؟؟
نه دیگه نخوندم ولی چون می‌دونم چی به چیه دارم میرم ??‍♀️??‍♀️??‍♀️??‍♀️??‍♀️

اکرم من یه زمانی عادت کرده بودم فقط میشستم حرفای وکیلا رو گوش میدادم واسه همین تقریبا می‌دونم چی به چیه

استارتر
استارتر

ملیحه

Guest
نه دیگه نخوندم ولی چون می‌دونم چی به چیه دارم میرم ??‍♀️??‍♀️??‍♀️??‍♀️??‍♀️

اکرم من یه زمانی عادت کرده بودم فقط میشستم حرفای وکیلا رو گوش میدادم واسه همین تقریبا می‌دونم چی به چیه
چه خوب ! من اصلا اطلاعات ندارم تو این زمینه

بالا