انواع وسواس فکری

وسواس حال گرا؛ گذشته گرا؛ و آینده گرا

وسواس فکری وقتی به وجود میاد که ما دسترسمون به منابع اطلاعات برای حل مسائل کم باشه و محدود باشه ، وسواس از گذشته های دور تا آینده ی دور رو در بر می گیره ، و ذهن آدم مسائلی برای آدم ایجاد می کنه که وادار برای آروم کردن ذهنت بهشون جواب بدی، سوال های وسواس گونه اغلب این سوالاته: اگه فلان چیز می شد چی ، اگه فلان چیز بشه چی، اگه فلان چیز باشه چی و... و کلا سوالات وسواس گونه با کلمه "اگه" شروع میشه ؛

وسواس گذشته نگر: به گذشته ی دور یا نزدیکی نظارت داره ، معمولا در این گونه وسواس شخص پیش خودش میگه کاش زمان به عقب برگرده و اون موقعیت که حالا باعث وسواس من شده پیش نیاد

وسواس حال نگر: حال در این گونه وسواس می تونه یک دقیقه تا یک روز رو شامل بشع بستگی به موضوع وسواس داره

وسواس آینده نگر: این وسواس وقتی به وجود میاد که بخشی از برنامه های ما برای آینده تحت تاثیر اختیار دیگران باشه ، مثلا تو رمان سهم من شخصیت اول رمان نگران این بود که نکنه واسش خواستگار بیاد و شوهرش بدن و دیگه نتونه درس بخونه ، این نگرانی می تونست برای شخصیت اول به یه وسواس فکری تبدیل بشه

سعی نکنید فکر های وسواسی توی ذهنتون رو با هر روشی که به فکرتون رسید حل کنید چون خیلی از این راه حل ها خودش باعث به وحود اومدن یه وسواس دیگه میشه و اصلا وسواس حل نمیشه که هیچ بلکه از یه موضوعی به یه موضوع دیگه ای می پره ، مثلا خودم یه بار موقع پنجه ی پامو گذاشتم رو میز پایه کوتاهم ، بعد پیش خودم گفتم وای نکنه رو میز مقوا می بود 😯 بعد مقوا پا می خورد بهش کثیف می شد اگه کثیف می شد پاک نمی شد چی و... به فکر حل وسواسم افتادم ، دست بردم زیر میز تا مقوای سفید بردارم روش پا بذارم بعد ببینم رد پا که کمی هم کفش عرق داره از رو مقوا پاک میشه یا نه و... اقدام به حل کردن همین یه مورد فکر وسواسی به ظاهر کوچیک ، دروغ نگم شاید تا مدت ها زندگی منو تحت تاثیر قرار داد

فکر های وسواسی از شاخه ای به شاخه ی دیگه و از موضوع به موضوع دیگه ای میرن و زندگی و وقت و انرژی ما رو هدر میدن ، و با طرح مسائل متوالی و دشوار از نوع اما و اگر مثل یه باتلاق آدمو تو خودشون غرق می کنن ، من خودم وسواس فکری شدید دارم از همه نوعش

سانسوریا۲

⭐کاربر برتر⭐
خیلی بده من متاسفانه همش احساس میکنم یه چیو و جا گذاشتم مبتلام

بالا