ی لحظه بیاین ی سوال دارم

• شروع کننده موضوع خرگوش آبی?
  • تاریخ شروع

یاس سفید

Guest
ببین دوست من
تو درست میگی
باید اعلم رو انتخاب کرد
رو همین حساب هم من یکبار مرجع تقلیدم رو عوض کردم
مرجع تقلید فعلی من که اینجور که تحقیق کردم از همه اعلم تر هستن علامه حسن زاده آملی هستن
که خوب از اسمش،معلومه علامه هستن و هیچ گدوم مراجع تقلید دیگه علامه نیستن
ایشون شاگرد علامه طباطبایی و با واسطه شاگرد سید علی آقای قاضی هستن
ایشون صاحب خیلی کرامات هستن و غیر ازین که آدم خیلی پاکی هستن خیلی هم درس خونده هستن
در تمامی علوم مخصوصا علوم دینی
از شش نفر امضا دارن جداگانه که راوی حدیث هستن که هیچ کدوم مراجع تقلید دیگه یا این سمت رو ندارن یا از یکی دو عالم امضا دارن
یعنی علم رجال و درایه رو جوری خوب خوندن که شش تا راوی امضا دادن کتبا که ایشون اجازه نقل حدیث داریعنی اینکه اگر حدیثی رو ایشون روایت بکنه میشه گفت اون حدیث حجته جون میتونه تشخیص بده کدوم حدیث جعلی و کدوم صحیح هست
برای استخراج احکام این خیلی مهمه که مرجع تقلید بدونه کدوم حدیث صحیح و کدوم کذب هست
حالا در مورد رساله
رساله کلا یک کتاب هست که سالیان سال پیش نوشته شده و هرکسی که میخواد رساله جاپ کنه اون کتاب رو میگیره و هرجاشو که بخواد تغییر میده و چاپش میکنه
مثلا نوشته شده فلان چیز حرام است این مخالف نظرشه میگه احوت ترک آن است یا میگه بلامانع است
در همین حد فرق داره کتابا

به همین دلیل ایشون رساله جاپ نکردن و گفتن که هرکس میخواد از من تقلید کنه رساله من با رساله آقای بهجت خیلی مشابهت داره جز در چند مورد
اونهارو هم جداگانه خودشون گفتن
که در احکام حج هست بیشترش که نظر ایشون خیلی با علمای دیگه فرق داره
و در حکم مثلا تهران رو بلاد کبیر میدونن و روزه باطل میشه اگر از در خونه حد ترخص رو رد کنی
این نتیجه تحقیقات من بود
رهبر خوب خودشونم ادعا نمیکنن به علم علامه حسن زاده هستن و خودشون در مقابل ایشون خیلی تواضع دارن
ئ خوب درسی که ایشون خونده اقلا ده برابر درس رهبر هست و سواد علمیشون غیر قابل مقایسه هست
در مورد آقای سیستانی هم همینطور
درکل
این جواب من
و نتایج تحقیقات من راجع به اعلم
اما جواب سوال شما به شکل کلی

یاس سفید

Guest
اگر شخصی به سن تکلیف برسد باید مرجعی را برای تقلید انتخاب کند و آن میسر نیست مگر از سه راه:

1. آن که خود انسان یقین کند.

2. آن که دو نفر عالمِ عادل که مى‏توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند.

3. آن که عدّه‏اى از اهل علم مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند.

اما اگر به هر علتی بعد از طی کردن یکی از مراحل ذکر شده، و مدّتى تقلید کردن دچار تردید شد، و نمى‏داند تقلید او صحیح بوده یا نه، نسبت به اعمال گذشته اشکالى وجود ندارد، امّا براى اعمال فعلى و آینده باید تقلید صحیح کند؛ یعنی باید فحص کند و اگر نتیجه فحص و بررسی او بدانجا رسید که این شخص اهلیت تقلید را نداشت، الان وظیفه دارد که به مجتهد جامع الشرائط عدول کند؛ اما اگر انتخاب قبلی او بر اساس بینه و حجت شرعی بوده، اعمال سابقه اش صحیح است و نیاز به سنجش با فتاوای مرجع تقلید فعلی ندارد.

یاس سفید

Guest
بعضیها تپی انتخاب مجتهد کسی رو انتخلب میگنن که آسون گیر هست این اشتباه بزرگیه
چون اول همه رساله ها نوشته شما بابد اعلم روانتخاب کنید و روش انتخاب اعلم هم اونیه که بالا نوشتم

استارتر
استارتر

خرگوش آبی?

Guest
مرسی عزیزم، سایتی چیزی وجود نداره برای خوندن احکام ایشون؟!
من خیلی به حجاب و نماز و اینجور چیزا اهمیت میدم ولی مثلا موسیقی رو حرام نمیدونم ولی چند تا از مراجع تقلید شنیدم حرام میدونن.
.. سایتی دارن ایشون مثل امام خامن ه ای برای دیدن احکام؟
بعضیها تپی انتخاب مجتهد کسی رو انتخلب میگنن که آسون گیر هست این اشتباه بزرگیه
چون اول همه رساله ها نوشته شما بابد اعلم روانتخاب کنید و روش انتخاب اعلم هم اونیه که بالا نوشتم

بالا