نکات مهم در استفاده ازلنز های تماسی?️

  • شروع کننده موضوع خاموش
  • تاریخ شروع

خاموش

Guest
حتي با داشتن يك لنز مناسب هم امكان ايجاد عوارض چشمي به دليل عدم نگهداري صحيح آن وجود دارد. بنابر اين بايستي تمامي استفاده كنندگان لنز از اين موضوع اطلاع كافي داشته باشند.مشكل عمده كاربراني كه از لنزهاي تماسي استفاده ميكنند اين است كه راه درست استفاده و نگهداري از لنز را ،به خوبي نمي دانند.

·قبل از زدن لنز تماسی دستهایتان را کاملابشویید.

·قبل از برداشتن لنز دستهایتان را کاملا بشویید

·هرگز از آب معمولي جهت شستشوي لنز استفاده ننمائيد. زيرا خطر آلودگي ميكروبي لنز و در نتيجه ايجاد عفونت و زخم قرنيه وجود دارد.

·به هيچ وجه از مواد شوينده مورد استفاده در منزل نبايد به عنوان پاك كننده لنز استفاده شود.

·هرگز از آب دهان بعنوان محلول خيس كننده لنز استفاده نكنيد زيرا اين كار بسيار خطرناك بوده و سبب آلودگي ميكروبي در لنز مي شود.·هرگز از سرمهاي خانگي (دست ساز ) كه با آب مقطر و نمك ساخته مي شود جهت شستشوي لنز استفاده نكنيد زيرا همانطوري كه قبلا ذكر شد خطر آلودگي و عفونت آميبي وجود دارد.

·همان اندازه كه در ضد عفوني كردن لنز دقت مي كنيد، بايد به ظرف نگهداري لنز نيز به همان اندازه توجه كنيد و با آب جوش شسته و آن را خشك نمائيد.

·هرگز لنز خود را به ديگران جهت استفاده قرض ندهيد زيرا از اين طريق علاوه بر خطر آلودگي لنز احتمال انتقال بيماريهاي عفوني جدي مانند هپاتيت و ايدز وجود دارد.

·بعد از اینکه محلول نگهداری را داخل جا لنزی ریختید فورا درمحلول نگهداری را ببندید زیرا محلول به وسیله میکروارگانیسم های موجود در فضای آزاد آلوده خواهد شد.

·به تاریخ انقضاء محلول های نگهداری کننده و سرم فیزیولوژی توجهکنید.

·اگر از مواد آرایشی چشمی استفاده می کنید ابتدا لنز را به چشم بزنید و سپس از مواد آرایشی استفاده کنید.

·اگر از مواد آرایشی چشمی استفاده می کنید ابتدا لنز را از چشم خارج کنید سپس مواد آرایشی را پاک کنید.

·در حالی که لنز بر روی چشمهایتان قرار دارد هرگز از اسپری های معطر کننده استفاده نکنید.

·کسانی که در محیطهای آغشته به مواد شیمیایی کار می کنند کاندید خوبی برای زدن لنز نیستند اما اگرمجبور به استفاده از لنز باشند باید حتما هنگام کار از عینک های محافظ استفاده کنند.

·هنگامی که لنز بر روی چشمهایتان قرار دارد از قطره یا پماد چشمی استفاده نکنید.

·جامعه اپتومتري آمريكا توصيه مي كنند كه جا لنزي كه براي جايگزيني لنز استفاده مي شود حداقل هر 3 ماه يك بار بايد جايگزين شوند.باكتري ها و ساير ميكروارگانيسم ها يك ماده اي توليد مي كنند كه Biofilmناميده ميشود كه مي تواند در جا لنزي شكل بگيرد و مانع از اثر ضدعفوني كننده ها در محلول هاي لنز هاي تماسي مي شوند ،كه با چشم غير مسلح نميتوانيم آن را ببينيم.بنابراين بهترين راه اين است كه جا لنزي خود را هر 3 ماه يك بار جايگزين كنيم .

·براي كاهش احتمال عفونت و التهاب ،بعد از اين كه لنزها از جا لنزي برداشته شدند،محلول قديمي دور ريخته شود ،سپس جا لنزي با انگشتان تمييز،حداقل 5 ثانيه مالش بدهيد با ضدعفوني كننده لنزها آن را بشوييد،سپس دستانتان را با يك حوله تمييز و بدون پرز خشك كنيد.

·اگر جا لنزي را در يك محيط مرطوب(مانند توالت و حمام ) نگهداري كنيد،ريسك زيادي براي آلوده شدن آن وجود دارد .لنزها بايد در يك مكان تمييز و به دور از رطوبت نگهداري شوند.

·قطره هايي كه ضد قرمزي چشم هستند نبايد با لنز هاي نرم استفاده بشوند. در صورت استفاده از قطره چشمي ،لنز را در آورده 45 دقيقه بعد از ريختن قطره ،لنز را ميگذاريم.

·اگر شما فقط گاهي از لنز استفاده ميكنيد ،اين كه چه مدت لنزها مي توانند در يك جا لنزي در بسته نگهداري بشوند بستگي به محلولي دارد كه شما استفاده مي كنيد.تعدادي از محلول ها اين امكان را ميدهند كه بالاي يك ماه، لنز را در جا لنزي نگهداري بكنيد.اما سيستم هايي كه بر پايه هيدرو‍ژن پر اكسايد هستند،در حالي كه خيلي تاثير گذار هستند نياز دارند كه خيلي زود تمييز و ضد عفوني شوند.وقتي جا لنزي باز ميشود ،لنزها و جا لنزي بايد دوباره تمييز شوند و با محلول جديد بايد جا لنزي را پركنيد.

·دستهاي خود را هميشه قبل از هندلينگ لنز به طور كامل خشك كنيد. آب شير حاوي ميكروارگانيسم هاست كه مي توانند منجر به عفونت و كاهش بينايي شوند.

·هفته اي دو بار جا لنزي را با مايع ظرفشويي بشوئيد.جا لنزي آلوده ممكن است ايجاد عفونت كند.

·با لنز به حمام يا استخر نرويد،ولي شستن دست و صورت اشكالي ندارد.

·اگر از لوازم آرايش استفاده ميكنيد (مخصوصا لوازم آرايشي كه مخصوص چشم هاست)،حتما از لوازم آرايش مخصوص به خود استفاده كنيد .

استفاده از صابون ،كرم دست و صورت ،مواد آرايشي برس هاي مژه،اسپري مو همگي مي توانند به دست بچسبند و وقتي شخص لنز را در دست ميگيرد اين مواد به لنز منتقل مي شود.
 
استارتر
استارتر

خاموش

Guest
· نكات ايمني:

·برای اینکه بتوان از لنز استفاده کرد قرنیه چشم (بویژه سطح آن) و پلک حتماً باید سالم باشند. متخصص چشم یا اپتومترسیت به کمک افتالموسکوپ و اسلیت لمپ به بررسی قرنیه و پلک شما پرداخته و شما را از سلامت آنها و امکان استفاده لنز توسط شما مطمئن می سازد.

·برای آنکه لنز به راحتی در چشم شما قرار بگیرد و داخل چشم احساس نشود و نیز برای آنکه اکسیژن کافی به چشم برسد و در نهایت برای آنکه استفاده از لنز باعث صدمه به قرنیه تان نشود، باید اشک شما در حد کافی بوده و از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. متخصص چشم یا اپتومترسیت به کمک دستگاه اسلیت لمپ و تستهایی همچون تست شیرمر و TBUTاین مسئله را بررسی می کند.

·همچنين قبل از آنکه اقدام به گذاشتن لنز در چشم کنید باید از عدم وجود عفونت و التهاب و حساسیت در چشم خود مطمئن شوید. اگر با وجود موارد فوق از لنز استفاده نمایید، علاوه بر آنکه مواد عفونی یا التهابی موجود در چشم باعث خراب شدن زود هنگام لنز خواهند شد ، خطرات جدی هم برای چشم خود ایجاد خواهید کرد.

·اگر لنز تجویز شده مناسب چشم شما نباشد ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و عوارضی چون نوسان دید، جابجایی بیش از حد لنز، بیرون افتادن لنز، چسبیدن لنز به چشم و ... شود. متخصص چشم یا اپتومترسیت پس از گذاشتن لنز در چشم شما درستی تجویز را بررسی کرده و در صورت لزوم مشخصات لنز را تغییر خواهد داد تا در چشم به درستی قرار بگیرد و هیچ مشکلی ایجاد ننماید. همچنین در معاینات دوره ای، متخصص چشم یا اپتومترسیت به بررسی وضعیت چشم شما خواهد پرداخت و در صورت وجود هرگونه مشکل به رفع آن اقدام خواهد نمود.

·همانند لنزها محلولهای شستشو و نگهداری لنز نیز انواع مختلفی دارند. بعضی محلولها دارای موادی هستند که پس از چندین مورد استفاده باعث ایجاد حساسیت چشمی می گردند. برخی محلولهای تقلبی در مقاطع مختلف در بازار توزیع شده اند. بعضی لنزهای خاص بهتر است با محلولهای مخصوص استفاده شوند،بنابراين توصيه ميكنيم محلول هايي خريداري كنيد كه داراي مجوز در ايران هستند و از شركت هاي معتبر توزيع كننده خريداري كنيد.

·در ابتداي استفاده از لنز،اشكريزش،سوزش،احساس جسم خارجي و ناراحتي از نور وجود دارد كه بتدريج رفع مي شود،اما اگر بعد از دوره عادت به لنز با گذاشتن لنز احساس ناراحتي در چشم كرديد علت آن ميتواند وجود جسم خارجي زير لنز يا خراش چشم باشد .لنز را فورا در بياوريد ،بعد از شستشو با سرم فزيولوژيك دوباره آن را در چشم قرار دهيد ،اگر باز هم احساس ناراحتي كرديد،لنز را خارج كرده و به يك درمانگاه مراجعه كنيد.

·اگر به هر علتي چشم يا پلك شما پرخون و ملتهب شده بايد بلافاصله لنز را درآوريد و تا رفع عوامل التهاب زا از مصرف دوباره آن خودداري كنيد.

·لنزهاي نرم بهيچ وجه نبايد با آب معمولي ويا حتي آب مقطر، تماسي پيدا كنند در صورتيكه لنز نرم را با آب معمولي بشوئيد و درون چشم قرار دهيد،احتمال آن وجود دارد كه بچشم چسبيده و آنرا زخم كند.

·محلول هاي لنز سخت را براي لنز هاي نرم به هيچ وجه بكار نبريد.

·از محلول ها و مواد پاك كننده معمولي براي پاك كردن لنز استفاده نكنيد.

·اگر لنز به چشم كوبيد، علت آن اين است كه يا آشغال زير لنز گير كرده، و يا لنز پشت و رو شده است.

·براي نگهداري لنزها از جا لنزي استفاده كرده و داخل جا لنزي هميشه محلول ميريزيم به طوريكه لبه لنز خارج از محلول نماند.

·لنزها به دليل هيدروژلي بودنشان بايد هميشه در محلول مرطوب بمانند.

·با لنز هيچگاه با ناخن كار نميكنيم تنها با نرمي انگشتان با لنز كار ميكنيم.

·موقع گذاشتن لنزداخل جا لنزي بايد مراقب باشيم لنز، لاي در جالنزي گير نكند.

·اگر گذاشتن و برداشتن لنز طول كشيد و لنز چروك شد براي باز كردن لنز از سرم استفاده ميكنيم

·هرشب محلول تازه درون جا لنزي بريزيد و حلول قديمي را تعويض كنيد.

·اگر لنز سخت زده ایدچشمهایتان را ماساژ ندهید زیرا ممکن است لنز بیرون بیافتد.

·اگر به طور اتفاقی لنز نرم را داخل جا لنزی به صورت خشکنگهداری کردید ابتدا سرم فیزیولوژی را بر روی آن بریزید و بعد از ۴-۲ ساعت لنزرابردارید در غیر این صورت دست زدن به لنز نرمی که خشک نگهداری شده است باعث پودر شدن آن میشود.

·از قراردادن دو عدد لنز در یک جا لنزی جدا خودداری کنید زیرا باعث چسبندگی می شود و جدا کردن آنها از هم مشکل خواهدبود.

·موقع زدن لنز بر روی قرنیه فشار اضافی وارد نکنید زیرا باعث آسیب به قرنیه خواهدشد

·موقع برداشتن لنز مراقب باشید ناخن هایتان به قرنیه صدمه نزند.

·هنگام خواب لنز رادر آورید و هرگز با لنز نخوابید.

  • وسايل لنز تماسيتان را تميز كنيد خصوصاً جا لنزيتان را حتماً با آب گرم تميز بشوئيد و در معرض هوا خشك كنيد.
  • جا لنزيتان را هر3 ماه 1 مرتبه دور بياندازيد و از جا لنزي جديد استفاده كنيد تا ريسك عفونت كاهش يابد.
  • لنزتان را يك بار در روز تميز كرده و ضدعفوني كنيد تا هم چشمتان سالمتر باشد و هم با لنز راحت تر باشيد.
·هنگام بستن سرپوش ظرف نگهداری لنز مواظب باشید لنز پاره نشود.

·لنز هاي ما نياز دارند كه به طور كامل در محلول شناور بشوند،ولي نبايد انقدر پر شوند چون ممكن است لنز به در جا لنزي بچسبند و لنز پاره شود.

·هنگامي كه لنز داخل چشم تان است ،چشم خود را به سختي مالش ندهيد.

·حتما لنز چشم راست را در جا لنزي راست و لنز چشم چپ را در جا لنزي چپ قرار دهيد.

·اگر پس از استفاده طولاني مدت از لنز مثلا هنگام غروب يا شب ها دچار خشكي چشم يا احساس جسم خارجي يا تاري ديد شديد لنز را از چشمهايتان خارج كنيد و از عينك استفاده كنيد.

·سعي كنيد استفاده از لنز در روز بيشتر از 12-13 ساعت نباشد(مگر در موارد خاص)بهتر اين است كه بيرون از منزل از لنز ودر منزل از عينك استفاده كنيد.

 
استارتر
استارتر

خاموش

Guest
چون نکاتش زیاد بود گفتم تاپیک بزنم بهتر میشه
 

بسته شد

Guest
به دردم خورد واقعا ممنونم
تاپیکت اولش قفل بود اونور تشکریدم?❤️
 

بالا