ادب

استارتر
استارتر

Luna

Guest
بهترین انگیزه برامن،همون حال و حس خوبه که بعدانجام کارخوب دارم.یه آرامش و رضایت تووجودم.
2️⃣3️⃣

یه نکته مهم در مورد نماز اینه که نماز عملی هست که نمیشه صرفا بر اساس "اعتقاد" بخونیم.

چرا؟

? چون وقتی به یه نفر بگی نماز رو از سر اعتقاد بخون، میگه خب من که به خدا اعتقاد دارم پس چه نیازی هست که حتما عبادتی به نام نماز رو به جا بیارم؟ ?

⭕️ در واقع انسان طبیعتا به این سادگی نمیتونه بین "یک اعتقاد" و "انجام یک رفتار" ارتباط برقرار کنه.

خصوصا زمانی که اون رفتار خیلی تکراری و خشک هم باشه که دیگه واقعا سخت میشه کار.

هی با خودش کلنجار میره که آخه اعتقاد داشتن من به خدا چه ربطی به نماز خوندن من داره!!!?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
عشق به معبود..باور خدا
3️⃣3️⃣

⭕️ برای نماز از انگیزه "منفعت" هم زیاد نمیشه استفاده کرد چون وقتی به یه نفر بگی اقا نماز بخون که خیلی توی زندگی به نفعت میشه.

? بله یه مدت وقت میذاره و نمازش رو اول وقت میخونه ولی بعدش کم کم دوباره منفعتش یادش میره!

? یا کسی که یه مدت به خاطر برطرف شدن یه مشکلی شروع به خوندن نماز اول وقت میکنه. بعد از چند وقت که مشکلش حل میشه پیش خودش میگه والا من قبلا که مشکل کنکور داشتم نیاز بود که اول وقت بخونم ولی الان که مشکل خاصی ندارم زیاد هم نیاز نیست که نماز رو سر وقتش بخونم!

⭕️ خیلی از جوانان در مواقع خاصی مثل کنکور و ایام عقد و ازدواج، اهل نماز اول وقت و مناجات با خدا میشن ولی بعدش کم کم به طور طبیعی احساس سستی میکنند و خیال میکنند این احساس سستی علامت بی دینی شون هست!

? خیر این نشونه بی دین شدن انسان نیست بلکه طبیعت انسان همین هست.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
وایی منتظر ادامش هستم?
? اهمیت توجه و ادب درقرائت قرآن

? روزی یكی از شاگردان آیت الله قاضی از ایشان می پرسد كه ما می خوانیم و می شنویم كه عده ای موقع قرائت قرآن، جلویشان آفاق باز می شود و غیب و اسرار برای آنها تجلی می گردد،در حالی كه ما قرآن می خوانیم و چنین اثری نمی بینیم!

❇️ مرحوم آیت الله قاضی ضمن تأمل به ایشان فرموده بود:

بلی آنها قرآن كریم را تلاوت می كنند با شرایط ویژه ، رو به قبله می ایستند..

كلام الله را با هر دو دستشان بلند می كنند

و با تمام وجودشان به آنچه تلاوت می كنند توجه دارند و می فهمد جلوی چه كسی ایستاده اند!

⭕️ اما شما قرآن را تلاوت می كنید و در حالی كه تا چانه زیر كرسی رفته اید و قرآن را روی زمین می گذارید و در آن می نگرید...

( کتاب عطش ص44)

استارتر
استارتر

Luna

Guest
رضایتیه ک بعد کاز خوب تو وجودم میاد
4️⃣3️⃣

...خود ما هم باید سعی کنیم که نمازمون رو از سر "ادب" بخونیم.

وقتی انسان تمام رفتارهاش رو از سر ادب انجام بده دیگه محاسبه نمیکنه که آیا الان ضرورت داره من نماز اول وقت بخونم یا نه!

✅ کارهای خوب رو به طور خودکار انجام میده و کارهای بد رو به طور خودکار ترک میکنه.

❇️ در واقع رفتار مودبانه موجب میشه که خوب بودن برای انسان کار راحتی بشه و طبیعتا رنج خاصی از دینداری نخواهد برد و همش لذت خواهد بود.☺️❤️

استارتر
استارتر

Luna

Guest
5️⃣3️⃣

✅ یکی از کارهایی که مدارس باید انجام بدن اینه که آداب هر کاری رو به بچه یاد بدن.
برای یک مدیر مدرسه خیلی بیشتر از اینکه "پر کردن حافظه بچه ها" مهم باشه باید "مودب بار اوردن بچه ها" مهم باشه.

⭕️ مدرسه ای که دانش آموزان رو در زمینه های عملی و فرهنگی در نهایت خودش بار بیاره ولی "اهل ادب" بار نیاره از نظر تربیتی اصلا موفق عمل نکرده.

? چنین مدرسه ای هم غیر علمی و هم غیر اسلامی هست.

✅ چون ادب مهم ترین عامل و زمینه برای عالم شدن در هر رشته ای هست. ضمن اینکه مهم ترین عامل برای بهره برداری و استفاده مفید از علم هم ادب هست.

? کسی که بی ادب باشه از علم خودش هم استفاده مفیدی نخواهد کرد...

استارتر
استارتر

Luna

Guest
عالی بود مرسی ?
حاج اسماعیل دولابی:

? ادب و حیا درهای بسته را باز می‌کند و بی ادبی درهای باز را می‌بندد.

? با ادب بروی راه هست، بی ادب بروی راه بسته است باید آنقدر ادب ورزید تا #محبت طلوع کند.

✔️ وقتی محبت طلوع کرد ادب کنار می رود “تَسْقُطُ الْآدَابُ ُ بَیْنَ الْأَحْبَابِ” یعنی با هم یگانه می‌شوند.

✅ اینجاست که عبد، کار خدا می‌کند و خدا کار عبد را...

ادب و حیا درهای بسته را باز می کند و بی ادبی درهای باز را می بندد، بی حیایی بود که سبب شد در آن کوچه باریک جلوی دختر پیامبر (ص) را بگیرند، به نحوی که حضرت نه راه پیش رفتن داشتند و نه راه بازگشت، و آن جسارت را مرتکب شدند...

❇️ شخص با ادب به زمین ها و آسمان ها و به خوبان خدا راه پیدا می کند.

❤️ ائمه (علیهم السلام) آرزو دارند ما با ادب باشیم و آزار نرسانیم تا پهلـوی ما بنشینند.

اگر ما یک خورده باحیا باشیم، ائمه، خدا را در ما می بینند. می بینی وقتی بچه ات نماز می خواند چقدر کیف می کنی؟ ائمه که پدر حقیقی ما هستند چطور؟

?? آداب شرع، همه ادب است.

از خدا خواهیم توفیق ادب / بی ادب محروم ماند از لطف رب

? مصباح الهدی، تالیف مهدی طیب

استارتر
استارتر

Luna

Guest
توضیح بیشتری هست بذاری گلم؟
6️⃣3️⃣

? کسی که در یه رشته ای نفر اول بشه اما ادب نداشته باشه چنین فردی حتما بعدا از علمش در جهت خدمت به دشمنان بشریت استفاده خواهد کرد.

❇️ اما انسان مودبی که عالم بشه هم از علمش در جهت خدمت به بشریت استفاده میکنه و هم سطح علمی خودش رو هر روز بالاتر میبره و به کم قانع نمیشه و هم اینکه از همه استعدادهای خودش استفاده خواهد کرد.???

? همونطور که در بحث مبارزه با نفس هم گفته شد که از نظر علم روانشناسی مهم ترین عامل موفقیت انسان ها استعداد و هوش و حافظه نیست بلکه "قدرت خودداری انسان هاست" که در مباحث ما میشه این قدرت خودداری رو #ادب بنامیم

استارتر
استارتر

Luna

Guest
سواله سختیه
بهترین انگیزه اینه که اونکارای خوب چندین برابرش ب خودمون برمیگرده
سوال دومم همینه جوابش
7️⃣3️⃣

✅ از نظر روانشناسی لازم نیست که همه چیز رو به بچه یاد بدی بلکه کافیه بچه رو #مودب بار بیاری. اون خودش هر درسی که واقعا لازم باشه رو حتما مطالعه خواهد کرد.

⭕️ معمولا افراد فکر میکنند که داشتن معلم خوب حتما باعث موفقیت انسان میشه در حالی که همیشه اینطور نیست.

? خصوصا اینکه اکثر افراد تعریفشون از معلم خوب اینه که همه چیز رو به طور کامل برای بچه توضیح بده!

اتفاقا چنین معلمی موجب میشه که بچه اصلا فرصت فکر کردن رو پیدا نکنه و ذهنش از خلاقیت بیفته.

?? در واقع مهم ترین عامل درس خوندن خلاقانه، داشتن ادب هست.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
حاج اسماعیل دولابی:

? ادب و حیا درهای بسته را باز می‌کند و بی ادبی درهای باز را می‌بندد.

? با ادب بروی راه هست، بی ادب بروی راه بسته است باید آنقدر ادب ورزید تا #محبت طلوع کند.

✔️ وقتی محبت طلوع کرد ادب کنار می رود “تَسْقُطُ الْآدَابُ ُ بَیْنَ الْأَحْبَابِ” یعنی با هم یگانه می‌شوند.

✅ اینجاست که عبد، کار خدا می‌کند و خدا کار عبد را...

ادب و حیا درهای بسته را باز می کند و بی ادبی درهای باز را می بندد، بی حیایی بود که سبب شد در آن کوچه باریک جلوی دختر پیامبر (ص) را بگیرند، به نحوی که حضرت نه راه پیش رفتن داشتند و نه راه بازگشت، و آن جسارت را مرتکب شدند...

❇️ شخص با ادب به زمین ها و آسمان ها و به خوبان خدا راه پیدا می کند.

❤️ ائمه (علیهم السلام) آرزو دارند ما با ادب باشیم و آزار نرسانیم تا ***** ما بنشینند.

اگر ما یک خورده باحیا باشیم، ائمه، خدا را در ما می بینند. می بینی وقتی بچه ات نماز می خواند چقدر کیف می کنی؟ ائمه که پدر حقیقی ما هستند چطور؟

?? آداب شرع، همه ادب است.

از خدا خواهیم توفیق ادب / بی ادب محروم ماند از لطف رب

? مصباح الهدی، تالیف مهدی طیب
@مژده عزیزم الآن دیدم یه کلمه ستاره شده اما نمیشه ویرایش کرد
میشه درستش کنید ?

استارتر
استارتر

Luna

Guest
8️⃣3️⃣

? شما به بچه ادب رو یاد بده اون هم خودش در علم در بالاترین درجه ها قرار میگیره و هم در دعا و اعمال دینی خیلی قوی عمل خواهد کرد و نیاز به تذکرات مداوم نخواهد داشت.

? امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود ثمره ادب، حسن خلق هست.

⭕️ در حقیقت اگه دیدید کسی اخلاقش بد هست در درجه اول باید روی "ادب" خودش کار کنه.
وقتی که انسان یه مدت روی ادبش کار کنه کم کم اخلاقش هم خوب خواهد شد.

❇️ خیلی از ما دنبال این هستیم که در زمینه های اخلاقی اهل تقوا و تزکیه بشیم ولی هر چقدر کتاب های اخلاق رو زیر و رو میکنیم میبینیم که بازم اثر چندانی روی روح ما نداره و انگار پیشرفت خاصی نداریم.

✔️ اما طبق روایات اون چیزی که موجب اخلاق عالی و پاکی روح انسان میشه حسن ادب هست. بنابراین ما باید ادب رو مقدم بر اخلاق بدونیم.

پاندا تپلی

Guest
8️⃣3️⃣

? شما به بچه ادب رو یاد بده اون هم خودش در علم در بالاترین درجه ها قرار میگیره و هم در دعا و اعمال دینی خیلی قوی عمل خواهد کرد و نیاز به تذکرات مداوم نخواهد داشت.

? امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود ثمره ادب، حسن خلق هست.

⭕️ در حقیقت اگه دیدید کسی اخلاقش بد هست در درجه اول باید روی "ادب" خودش کار کنه.
وقتی که انسان یه مدت روی ادبش کار کنه کم کم اخلاقش هم خوب خواهد شد.

❇️ خیلی از ما دنبال این هستیم که در زمینه های اخلاقی اهل تقوا و تزکیه بشیم ولی هر چقدر کتاب های اخلاق رو زیر و رو میکنیم میبینیم که بازم اثر چندانی روی روح ما نداره و انگار پیشرفت خاصی نداریم.

✔️ اما طبق روایات اون چیزی که موجب اخلاق عالی و پاکی روح انسان میشه حسن ادب هست. بنابراین ما باید ادب رو مقدم بر اخلاق بدونیم.
مرسی گلم❤??

استارتر
استارتر

Luna

Guest
فدات شم عزیزم
خداوندبه شماهم سلامتی وعمرباعزت عنایت کنه
9️⃣3️⃣

? ضمن اینکه ما باید دقت کنیم که منظور از ادب صرفا اخلاق معاشرت با دیگران نیست.

✅ دایره ادب وسیع تر از اینی هست که معمولا میشناسیم. انسان نسبت به خودش هم میتونه و باید ادب داشته باشه.

❇️ اگه انسان خودش رو مودب بار بیاره کم کم موقع گناه که میشه از خودش هم خجالت میکشه و حیا میکنه. ?

?? در واقع اوج حیا این هست که انسان "پیش خودش بی ادبی نکنه".

آدم باید جوری زندگی کنه که اگه بهش گفتن چرا دروغ نمیگی بگه من چون خودم حس میکنم دروغ گفتن یه نوع بی ادبی در خودم هست و برام زشته که بخوام پیش خودم بی ادب باشم.

?آدم اگه خودش رو خیلی مودب بار بیاره به هر گناهی که میرسه "احساس زشت بودن" میکنه و خیلی راحت کنارش میذاره.

اصلا بعد از یه مدت دیگه فکر گناه هم به سرش نخواهد زد...

پاندا تپلی

Guest
9️⃣3️⃣

? ضمن اینکه ما باید دقت کنیم که منظور از ادب صرفا اخلاق معاشرت با دیگران نیست.

✅ دایره ادب وسیع تر از اینی هست که معمولا میشناسیم. انسان نسبت به خودش هم میتونه و باید ادب داشته باشه.

❇️ اگه انسان خودش رو مودب بار بیاره کم کم موقع گناه که میشه از خودش هم خجالت میکشه و حیا میکنه. ?

?? در واقع اوج حیا این هست که انسان "پیش خودش بی ادبی نکنه".

آدم باید جوری زندگی کنه که اگه بهش گفتن چرا دروغ نمیگی بگه من چون خودم حس میکنم دروغ گفتن یه نوع بی ادبی در خودم هست و برام زشته که بخوام پیش خودم بی ادب باشم.

?آدم اگه خودش رو خیلی مودب بار بیاره به هر گناهی که میرسه "احساس زشت بودن" میکنه و خیلی راحت کنارش میذاره.

اصلا بعد از یه مدت دیگه فکر گناه هم به سرش نخواهد زد...
کاملا موافقم.
آدم وقتی ادب نداشته باشه و گناه کنه.
کم کم بهش خو میکنه و میشه یک عادت براش

استارتر
استارتر

Luna

Guest
0️⃣4️⃣

❇️ انسان مودب خیلی از مسیر نزدیک شدن به پروردگار عالم رو به راحتی طی خواهد کرد.

? انسانی که عمیقا مودب شده باشه حتی اگه توی دلش هم خواست که به کسی نامردی کنه میگه: نه! من که خودم میفهمم این نامردیه....

? آدم مودب وجدانش خیلی قوی هست و برای همین به هیچ وجه حاضر نمیشه که پا روی وجدان خودش بذاره.

توی زندگی سعی کنید هم خودتون بی نهایت مودب باشید و هم با افراد مودب رفت و آمد داشته باشید.

✅ رفقایی که میخواید انتخاب کنید تا اونجا که میشه از افراد مودب باشن. اثرات یک رفیق مودب در زندگی انسان فوق العادس...

استارتر
استارتر

Luna

Guest
1️⃣4️⃣

? بهترین مسیر ادب شدن

? اگه پدر و مادر بخوان فرزند خودشون رو با ادب بار بیارن یکی از نزدیک ترین و موثر ترین راه ها اینه که فرزندانشون رو با "محبت اهل بیت علیهم السلام" مودب کنند.

✅ مثلا کسی که فرزند خودش رو به جلسات هئیت میبره در واقع داره یه فرایند بسیار ارزشمند تربیتی رو طی میکنه.

?? وقتی کودک میبینه که پدر در جلسه هیئت، خیلی مودبانه و محترمانه نشسته و داره دعا میخونه این کار پدر، اثر تربیتی بسیار عالی در روح اون کودک خواهد داشت.

? چنین کودکی وقتی بزرگ بشه در هیچ شرایطی به ذهنش هم خطور نمیکنه که به اهل بیت علیهم السلام بی احترامی کنه.

استارتر
استارتر

Luna

Guest
2️⃣4️⃣

✅ ادب به طور ذاتی انسان رو در حداقل از انسانیت نگه میداره و نمیذاره که انسان هیچ وقت سقوط کنه

و این آغاز راهی هست برای رسیدن به حداکثر ایمان.

در واقع همین ادب حداقلی هم یه روزی انسان رو نجات خواهد داد.

❇️ ادب مقدمه دینداری هست. مقدمه ای که دینداری رو خیلی عجیب #آسون میکنه و به خاطر تواضعی که در انسان به وجود میاره کاملا ضد عُجب عمل میکنه.??

? اگه کسی میخواد نماز شب بخونه نباید به این فکر کنه که قراره یه ارتباط عاشقانه برقرار کنه. اگه اینجوری باشه چند شب که نماز خوند بعدش خسته میشه و نماز شبش ترک خواهد شد.

✔️ اما اگه که از سر ادب نماز شب میخونه نیمه های شب وقتی بیدار میشه میگه بی ادبی هست که بخوام بخوابم! بلند میشه و نمازش رو خیلی مودبانه به جا میاره...

بالا